STRONA GŁÓWNA      PRZECZYTANE      O MNIE       PARTNERZY       KONTAKT/WSPÓŁPRACA             Facebook Instagram  Ask.Fm  Lubimy czytać

3 czerwca 2012

"Pas Deltory. Puszcze Milczenia" - Emily Rodda
Tytuł: Puszcze Milczenia
Seria: Pas Deltory
Tom: #1
Autor: Emily Rodda
Wydawnictwo: Literacki EGMONT
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 172„Pas Deltory. Puszcze Milczenia” to książka będąca niejako skutkiem ubocznym kupienia trylogii „Igrzysk Śmierci”. Nie sposób było nie skorzystać z rabatu, aby zamiast jednej rzeczy kupić dwie. Tym sposobem pierwszy tom rzekomo bardzo dobrej serii trafił w moje posiadanie.

Wychowana na Harry’m Potterze spodziewałam się prostej w odbiorze, nieskomplikowanej lektury. Nie pomyliłam się, ponieważ „Pas Deltory. Puszcze Milczenia” jest tego idealnym przykładem. Nieco ponad stustronicową książkę można przeczytać w godzinę lub dwie, i to jeśli się bardzo wolno czyta.

Przygoda Liefa to momentami niebezpieczna (a w większości sielankowa) wędrówka w towarzystwie mężczyzny imieniem Barda. Wędrowcy podejmują się trudu odzyskania kamieni szlachetnych potrzebnych do naprawienia Pasa Deltory, gdyż jest to jedyny sposób na pokonanie Władcy Mroku. Mamy tu więc wyraźny zaznaczony motyw walki Dobra ze Złem, a że książka jest dla dzieci, to wiadomo, że pomimo początkowych sukcesów drugiego, finalnie zatriumfuje to pierwsze.

Wesołe przygody przeplatają się tutaj z momentami, gdzie bohaterowie muszą walczyć w obronie swojego życia. Nieco oklepany motyw ożywia postać Jasmine – półdzikiej dziewczynki, która ratuje Liefa i Bardę z opresji, a potem za radą ducha matki udaje się z nimi w dalszą drogę.

Książkę polecam rodzicom, którzy szukają czegoś dla swoich pociech. Jest to zdecydowanie pozycja dla najmłodszych czytelników, mimo że główny bohater, Lief z Del, ma już szesnaście lat. Nie ma mowy, aby Emily Rodda wplotła w fabułę cokolwiek, co mogłoby mieć zły wpływ na dziecko. Wręcz przeciwnie – pewne uniwersalne prawdy można tu odnaleźć czarno na białym. Dzięki cyklowi o Pasie Deltory dzieciaki poznają potęgę Dobra, siłę męstwa i przyjaźni, a także nauczą się wielu innych, mniej ważnych, aczkolwiek wciąż pożytecznych spraw – tego, że należy pomagać w potrzebie innym ludziom i kochać zwierzęta (tutaj warto zwrócić uwagę na wychowaną w lesie Jasmine i na jej zwierzęcych towarzyszy – kruka imieniem Kree oraz stworzonko o imieniu Filli).

Pozycja ta ma więc w sobie wszystko, czego potrzebuje młody odbiorca, który niekoniecznie dorósł już do kolejnych tomów przygód Harry’ego Pottera. Starszym czytelnikom książki może nie odradzam, bo czyta się przyjemnie, ale sugeruję wybór czegoś bardziej skomplikowanego.

Sama cykl zamierzam doczytać do końca, gdyż niedawno kupiłam kolejne tomy, których recenzje z czasem opublikuję.

Ocena:
  PAS DELTORY:
Góra Grozy | Labirynt Bestii | Dolina Zagubionych | Powrót do Del 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinię i zapraszam ponownie!