STRONA GŁÓWNA      PRZECZYTANE      O MNIE       PARTNERZY       KONTAKT/WSPÓŁPRACA             Facebook Instagram  Ask.Fm  Lubimy czytać

13 czerwca 2012

"Mistrz" - Andy Andrews

Tytuł: Mistrz
Autor: Andy Andrews
Wydawnictwo: Otwarte

Rok wydania: 2010
Liczba stron: 192
„Wiele cennych rzeczy w życiu zostaje nieodnalezionych, ponieważ nigdy nie decydujemy się na to, by ich poszukać. Często nie zadajemy odpowiednich pytań, takich, które pozwolą rozwiązać nasze problemy. Złapani w sieć strachu i żalu zapominamy o nadziei lub mamy ją za matkę głupców. Tymczasem nadzieja jest czymś więcej niż dowodem na możliwość istnienia lepszego jutra. Jest ona podstawowym, choć często pomijanym, prawem natury i wszechświata.” - Andy Andrews, "Mistrz"
Patrzeć z innej perspektywy na nasze życie, przytrafiające się nam sytuacje, nieszczęścia i sukcesy, jest niezwykle trudno. Jeszcze trudniej jest nam zrozumieć, że mamy realny wpływ na siebie i nasze najbliższe otoczenie. Zazwyczaj myślimy, że oto stoimy przed obliczem nieuniknionego i nie jesteśmy w stanie niczego zmienić.
 
To nieprawda!”, krzyknąłby teraz Andy Andrews, jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Ameryce, którego książki sprzedawane w ogromnych nakładach zmieniły życie setek ludzi na całym świecie.

„Mistrz” na pierwszy rzut oka wygląda jak materiał do prania mózgu. Okładka nic nam nie mówi, a zamieszczony z tyłu opis przywodzi na myśl propagandę jakiejś sekty. Ciężko jednak przejść obok niej obojętnie i pewnie dlatego z mieszanymi uczuciami przystąpiłam do lektury. Magia „Mistrza” porwała mnie na cały dzień... I to tylko jeden dzień, bo więcej nie było mi trzeba. W tej książce tak naprawdę nie poznajemy bohaterów. Nie grają oni tutaj żadnej istotnej roli. Nie są też ważne ani miejsce, ani czas akcji. Bohaterem „Mistrza” jest... idea.

Ideę propaguje Jones lub – jak kto woli - Chen bądź Garcia. Jest to przemiły staruszek z tajemniczą walizką, który zawsze pojawia się w najodpowiedniejszym momencie, aby zapobiec kryzysowi, a następnie otworzyć danemu bohaterowi oczy. Tak było z Andy'm, młodzieńcem, który właściwie przegrał już swoje życie, bo żył w nędzy na skraju załamania nerwowego. Jones przedstawił mu ideę, zmusił Andy'ego do spojrzenia na swoje dotychczasowe życie z innej perspektywy. Pokazał mu, że to jeszcze nie koniec, bo losy każdego człowieka leżą w jego rękach. Wystarczy tylko chcieć coś zmienić. Chciał tego Andy oraz kilku innych bohaterów książki, autor zaś w zaskakujący sposób pokazał nam ich drogę do owych zmian na lepsze. Jones pomaga tym ludziom niewielkim nakładem, bo jedyne, czym dysponuje, jest rozmowa. Rozmowa ratuje ich od samobójstwa, odwodzi od rozwodów, zmienia nastawienie do innych. Takie sytuacje znajdziemy w tej książce.

To niesamowite jak fikcyjny bohater może wpłynąć na czytającego. Do tej pory myślałam, że największy wpływ miał na mnie Harry Potter, bo to z jego przygód wyniosłam wartości, które cenię do dzisiaj, ale teraz nie jestem już tego taka pewna. „Mistrz” zmusił mnie bowiem do spojrzenia na życie od innej strony. Nie będę się rozwodzić nad swoimi prywatnymi sprawami, bo nie o to w moich recenzjach chodzi, ale zdradzę, że Jones nauczył mnie bardzo przydatnej rzeczy. Poznałam dzięki niemu dialekty miłości i zrozumiałam, że każdy z nas może mówić w innym języku. Wierzcie mi lub nie, ale bardzo mi to pomogło. Dzięki niepozornej książce podeszłam do pewnych spraw inaczej niż do tej pory i poczułam się jak nowo narodzona.

Nie wiem, kim jest Jones – bóstwem, czy zwykłym człowiekiem z niezwykłą umiejętnością, ale podziwiam go za podejście do życia i niesioną przez niego pomoc. Samą książkę zaś podziwiam ze względu na tematykę i prosty język, który ją przedstawia. Z pewnością „Mistrz” będzie dla czytelników czymś odmiennym, z czym nie spotykamy się na co dzień, ponieważ nie jest tu ważna oprawa fabuły, lecz przesłanie, które za sobą niesie.

Polecam lekturę wszystkim, którzy nie do końca są zadowoleni ze swojego życia, a chcą coś w nim zmienić. Ta tajemnicza książka, o której opowiadam, z pewnością podpowie jakieś ciekawe rozwiązania. Wpleciona w fabułę idea patrzenia z innej perspektywy w intrygujący sposób podpowie nam, co jest w życiu najważniejsze. I co najlepsze, sami się tego domyślimy.

Ten zbiór rad i refleksji upchany w nawet nie dwustu stronach „Mistrza” nauczy nas jak sobie radzić w sytuacjach, które dotychczas uważaliśmy za beznadziejne.

No ładnie, teraz sama brzmię jak członkini sekty. Ale i tak polecam.

Ocena:

 


7 komentarzy:

 1. Podobają mi się takie proste okładki, to pierwszy plus tej książki;) Często sięgam po tego typu pozycje z ciekawości, żeby potem nic z nich nie wynieść - 95% wypada mi z głowy zaraz po przeczytaniu. Ale kto wie, może "Mistrz" jest inny. Jeżeli będę miała okazję - na pewno się z nim zapoznam.

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. @Carrie

  Wydaje mi się, że z tej książki można wiele wynieść :) Ja z kolei wolę rzucające się w oczy okładki, jak chociażby ta z "Klątwy tygrysa", ale z drugiej strony nie skreślam czegoś z powodu nieładnej bądź prostej okładki.

  Dziękuję za wizytę i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tą książkę na półce i czeka na odpowiedni moment. Prostota okładki mnie urzekła. Twoja recenzja zachęciła mnie, abym czym prędzej zasiadła do książki.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie brzmisz jak członkini sekty. Jak szczęśliwa osoba. ;))

  OdpowiedzUsuń
 5. ksiazka jest fantastyczna polecam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ktoś zna książki podobnie pouczające i ciekawe ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć. Natrafiłem na Twojego bloga całkiem przypadkiem (a może raczej dzięki dobremu pozycjonowaniu ;) w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie" "co by tu nowego przeczytać..?". Masz tego sporo, więc zacząłem przeglądać recenzje od początku, czyli od 2012. Tytuł "Mistrz"od razu mnie zaintrygował. Dziękuję Ci bardzo, że zrecenzowałaś właśnie tą pozycję, bo dzięki temu odkryłem Andego Andrewsa. Książka prosta, a przez to fenomenalna. Wczoraj skończyłem i już kupiłem 2 kolejne. Na razie mam więc co czytać, ale coś mi się zdaje, że jeszcze tu wrócę ;) Pozdrawiam, Krzysiek.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinię i zapraszam ponownie!