STRONA GŁÓWNA      PRZECZYTANE      O MNIE       PARTNERZY       KONTAKT/WSPÓŁPRACA             Facebook Instagram  Ask.Fm  Lubimy czytać

14 marca 2013

"Spacerem po Nowym Jorku. Największe atrakcje miasta" - Katherine Cancila
Tytuł: Spacerem po Nowym Jorku. Największe atrakcje miasta
Seria: Książki National Geographic
Tom: #2
Autor: Katherine Cancila
Wydawnictwo: G+J Polska
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 192Już w 1982 roku Frank Sinatra śpiewał, że chce być częścią Nowego Jorku i to w nim się budzić każdego ranka. Gdyby Vancouver nie wypaliło, to właśnie w Nowym Jorku chciałabym rozpocząć swoje nowe życie. Miasto, które nigdy nie śpi, światowa metropolia wielu kultur, z wielomilionowym, zróżnicowanym etnicznie społeczeństwem, i masą miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć... Tak, Nowy Jork to miasto moich marzeń.

Panorama Nowego Jorku - via google.pl.
Nakładem Wydawnictwa Gruner+Jahr Polska na rynku pojawił się niedawno przewodnik po tym wspaniałym mieście. Na niespełna dwustu stronach znalazło się przypuszczalnie więcej kolorowych zdjęć niż w niejednym podręczniku do nauki. Warto zaznaczyć, że choć przewodnik występuje wyłącznie w wersji kieszonkowej i wygląda dosyć niepozornie z tą swoją banalną okładką nawiązującą do National Geographic, to jednak jest to pełnowartościowa pozycja, z której możemy wynieść masę ciekawych informacji i rad.

Układ przewodnika jest naprawdę prosty. Dzieli się on na kilka rozdziałów, pogrupowanych według dzielnic Nowego Jorku. W każdym z nich czytelnik znajdzie zaplanowane trasy po mieście, przy czym chciałabym podkreślić, że zgodnie z tytułem główny nacisk kładzie się tutaj na spacerowanie. Dlatego bardzo rzadko mowa jest o korzystaniu z metra czy też środków komunikacji miejskiej. I powiem Wam jedno: tutaj jest co zwiedzać! Mało tego, każdy rozdział zawiera potężną dawkę ciekawostek i rad odnośnie tego, jak wyglądają ceny w muzeach, galeriach oraz najpopularniejszych kawiarniach i restauracjach. Całość, rzecz jasna, solidnie okraszono dobrej jakości zdjęciami, które pobudzają wyobraźnię.

Nowojorska Biblioteka Publiczna - via google.pl.
Zaplanowane trasy są spójne i nader ciekawe. Przykładowo można tutaj znaleźć świetną trasę śladami najsławniejszych pisarzy (Beckett, O'Neill, Hemingway, Irving) - autorka radzi czytelnikom do jakich knajp powinni się udać, by poczuć klimat, jaki czuli najwybitniejsi twórcy amerykańskiej literatury. Z ciekawostek dla moli książkowych mogę jeszcze wymienić przewspaniałą Nowojorską Bibliotekę Publiczną, która obecnie ma prawie dziewięć milionów książek na stanie, a wśród nich unikaty, takie jak oryginalna Biblia Gutenberga z piętnastego wieku. Tymczasem w Children's Center można zobaczyć pluszowego misia, który był prezentem dla Christophera Robina Milne (Krzysia z "Kubusia Puchatka") z okazji pierwszych urodzin.

Central Park - via google.pl.
 Najbardziej podobały mi się rozdziały poświęcone Central Parkowi oraz Brooklynowi. Central Park to dzieło dziennikarza Fredericka Law Olmsteda i architekta Calverta Vaux. Wspólnie zaprojektowali oni pierwszy naturalny park w Nowym Jorku, a było to 1858 roku. Przez całe dwadzieścia lat 20 000 osób realizowało ten projekt, by współcześni Nowojorczycy i turyści mogli się cieszyć bogactwem natury w sercu wielkomiejskiej dżungli. Jeśli zaś chodzi o Brooklyn, to nie jest to może bogaty Upper East Side, ale za to nigdzie indzie w mieście nie znajdzie się bardziej klimatycznej, przytulnej zabudowy szeregowej, jak właśnie tutaj.

Brooklyn - via google.pl.
Oczywiście Nowy Jork reprezentuje sobą dużo więcej. Sławne na całym świecie kluby jazzowe, owiane tajemnicą hotele, zabytkowe domy, galerie i muzea - to zaledwie zalążek tego, co oferuje nam to cudowne miasto. Marzę o tym, by odwiedzić Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej z realistycznymi dioramami z okazami zwierząt i Metropolitan Museum of Art z cennymi eksponatami, przejść się na Grand Central Terminal, wjechać na szczyt Empire State Building i oglądać panoramę Nowego Jorku oraz z bliska przyjrzeć się Statule Wolności. Z tym przewodnikiem będę w stanie dostrzec znacznie więcej szczegółów i względnie przygotować się na ceny biletów wstępu i posiłków w ciekawych miejscach.

Jeśli mam być szczera, to ten miniprzewodnik dostarczył mi nieskończenie więcej rozrywki niż niejedna książka z wciągającą fabułą. Spowodowane jest to nie tylko faktem, że ubóstwiam Nowy Jork i nie wyobrażam sobie, bym miała go nigdy nie zobaczyć, ale i tym, że został on przygotowany w najdrobniejszych detalach, które pozwalają czytelnikowi wczuć się w to miasto. Lektura "Spaceru po Nowym Jorku" okazała się dla mnie niezwykle cenną wskazówką i jestem przekonana, że będę do niego wielokrotnie wracać, by na nowo odkrywać tajemnice Nowego Jorku. Polecam Wam tę pozycję, gdyż jest to świetna inwestycja.

Ocena:
Za wycieczkę do Nowego Jorku dziękuję Wydawnictwu G+J Polska!
4 komentarze:

 1. Jeśli kiedyś będę wybierała się do NJ, to wówczas sprawię sobie tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa pozycja literacka. I cudowna recenzja ; )


  Pozdrawiam i zapraszam do siebie na http://blask-ksiazek.blogspot.com/
  Iwi <3

  OdpowiedzUsuń
 3. O losie, też ubóstwiam NYC! Dzięki za polecenie tego przewodnika, na pewno się za nim rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. byłam już NYC, gorąco polecam to miasto <3

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinię i zapraszam ponownie!