STRONA GŁÓWNA      PRZECZYTANE      O MNIE       PARTNERZY       KONTAKT/WSPÓŁPRACA             Facebook Instagram  Ask.Fm  Lubimy czytać

15 maja 2013

"Irlandia" - Christopher Somerville
Tytuł: Irlandia
Seria: Wakacje na walizkach
Autor: Christopher Somerville
Wydawnictwo: G+J Polska
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 401
Do tej pory większości z nas Irlandia kojarzyła się przede wszystkim z mieszkającą tam i pracującą Polonią oraz faktem, że Polska miała po wejściu do UE zostać drugą Irlandią, co, rzecz jasna, nie doszło do skutku. Chciałabym jednak za pośrednictwem tej recenzji pokazać, że ten kraj to coś więcej niż tylko smutna konieczność dla Polaków szukających pracy. Tak naprawdę Irlandia to kraj wyluzowanych ludzi sączących guinessa w klimatycznych pubach, bogactwo kultury Celtów oraz prawdziwa Zielona Wyspa.

Autorem kolejnego przewodnika z serii "Wakacje na walizkach", który trafił w moje ręce, jest podróżnik Christopher Somerville specjalizujący się w pisaniu o Wielkiej Brytanii. Ma za sobą ponad dwadzieścia publikacji, w tym opisywaną przeze mnie "Irlandię". G+J Polska do spółki z National Geographic po raz kolejny zachwycają mnogością informacji, jakością druku oraz bogactwem ilustracji wewnątrz przewodnika. Jest on nie tylko przejrzysty i czytelny, ale przede wszystkim ciekawy - zawiera obszerne opisy miejsc i zabytków, których widok już podczas pierwszych oględzin zaparł mi dech w piersiach.

Moje pierwsze skojarzenia z tym krajem to: połacie zieleni i pasące się na nich owce, guinnes z pubu w dzielnicy Temple Bar, Oscar Wilde, żywiołowy taniec irlandzki oraz Celtowie. Ci ostatni mieli ogromny wpływ na rozwój państwa i głupcami okazaliby się ci z miejscowych, którzy by tego nie doceniali. Irlandia to bogaty kulturowo kraj i przyznać trzeba, że spowodował to napływ imigrantów, dzięki któremu zróżnicowanie etniczne na Zielonej Wyspie nie ma sobie równych. Grzechem byłoby nie odwiedzić Dublina i okolic północnoirlandzkiej wsi, w której zakochałam się za sprawą bezgranicznych pól i wszechobecnej natury.

Z przewodnika wynieść można wiele istotnych informacji. Znajdziemy w nim ciekawostki dotyczące historii, kultury, sztuki, miejscowej fauny i flory, o najpopularniejszych świętach, takich jak chociażby Dzień Św. Patryka, nie wspominając. Wszystko podane jest w pigułce, aby zanadto czytelnika nie obciążyć tekstem (dla mnie jest to jeden z atutów tej pozycji), a całość urozmaicają fotografie, które wołają do mnie: "Jedź!".

Pojadę i z pewnością publikacja Somerville'a będzie mi towarzyszyć w tej podróży. Dzięki niej w szybki sposób poznam najciekawsze miejsca w odwiedzanych okolicach i dowiem się, gdzie w ogóle warto jechać, a na co nie tracić cennego czasu. Na pewno ruszę śladami sławnych pisarzy i odwiedzę puby, w których oni tworzyli swoje dzieła. Jeśli szczęście mi dopisze, to zobaczę na własne oczy występ jakiejś tanecznej grupy i zatracę się w radosnej, skocznej muzyce, do której z taką werwą skaczą. A wieczorem, gdy ulice Temple Bar zapełnią się po brzegi gadatliwymi i sympatycznymi Irlandczykami, przysiądę w jakimś barze i zamówię sobie guinnesa, by w trakcie delektowania się jego głębokim smakiem, chłonąć uroki miasta.

Dzięki rozlicznym mapom, poradom, numerom telefonów i cennikom bez wątpienia uczynię moją wizytę w Irlandii udaną. Przewodnik Somerville'a jest według mnie idealny do podróży: nie jest on ani zanadto przepchany treścią, ani też zbyt ubogi w informacje. Do tego zawiera multum pięknych fotografii, których w wielu przewodnikach nie uświadczy się w ilości większej niż dwadzieścia stron na czterysta możliwych. Informacje są starannie wyselekcjonowane i posegregowane - w przewodniku panuje więc ład i porządek.

Wbrew pozorom wizyta na Zielonej Wyspie nie musi ograniczać się jedynie do wycieczki po Dublinie czy Belfaście. Nie bez kozery jest tak nazywana. Warto wygospodarować dzień lub dwa, by w spokoju popodziwiać podmiejskie, a nawet wiejskie krajobrazy i poprzyglądać się codziennemu życiu Irlandczyków. Bujna roślinność i spokojna okolica kojąco wpłyną na nasze skołatane nerwy, a wieczór spędzony na przyjaznej pogawędce dodatkowo umili nam czas. Tak jak kiedyś wydawało mi się, że lepiej odwiedzić Wielką Brytanię niż Irlandię, tak teraz mam już pewność, że trzeba będzie zawitać i tu, i tu. Na pewno nie odpuszczę sobie Dnia Św. Patryka i towarzyszących temu świętu imprez!

Przewodnik po Irlandii autorstwa Christophera Somerville'a to perełka wśród podobnych publikacji o tym kraju. Jeśli tylko wybieracie się tam do pracy lub na urlop, koniecznie weźcie pod uwagę ten tytuł. Na czterystu stronach znajdziecie bowiem wszystko, co musicie wiedzieć o Zielonej Wyspie, zaś atrakcyjna cena za tak bogaty w ilustracje i informacje przewodnik chyba mówi sama za siebie? Polecam!

Ocena:
Za pouczającą podróż po Zielonej Wyspie dziękuję Wydawnictwu G+J Polska!


3 komentarze:

 1. Szczerze mówiąc nie przepadam za tego typu książkami. Nie przeczytam, nie ciągnie mnie do niej.
  Zapraszam do siebie: in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja na razie miałam okazję zapoznać się jedynie z przewodnikiem po Niemczech, ale jestem nim oczarowana. Wszędzie, gdzie będę miała okazję się wybrać, na pewno będzie towarzyszył mi przewodnik z tej serii, bo są one naprawdę fantastycznie wydane a ich cena jest bardzo przystępna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię tego typu książki, a wydawnictwo G+J oferuje naprawdę fajne książki podróżnicze i przewodniki :)

  Zapraszam do udziału w konkursie na moim blogu:
  im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinię i zapraszam ponownie!