STRONA GŁÓWNA      PRZECZYTANE      O MNIE       PARTNERZY       KONTAKT/WSPÓŁPRACA             Facebook Instagram  Ask.Fm  Lubimy czytać

10 grudnia 2013

"Ziemiomorze" - Ursula K. Le Guin

Tytuł: Ziemiomorze
Autor: Ursula K. Le Guin
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 944
Ursula Le Guin to osiemdziesięcioczteroletnia autorka wielu nagradzanych powieści, które na stałe wpisały się w kanon literatury fantasy za sprawą uniwersalnych prawd przekazywanych czytelnikom na stronach poszczególnych dzieł, a także dzięki rozmachowi towarzyszącemu snutym przez autorkę historiom. Do najważniejszych osiągnięć Le Guin należy bez wątpienia zaliczyć stworzenie monumentalnego cyklu Ziemiomorze, w skład którego wchodzi aż sześć powieści oraz zbiór opowiadań. Są to: Czarnoksiężnik z Archipelagu, Grobowce Atuanu, Najdalszy brzeg, Tehanu, Inny wiatr i wreszcie Opowieści z Ziemiomorza.

Mówi się, że obok dzieł Tolkiena i Lewisa Ziemiomorze to najważniejszy przykład klasyki gatunku. Trudno się z tą opinią nie zgodzić, kiedy już sięgnie się po którąkolwiek z książek napisanych przez Le Guin i zatonie we wspaniale przedstawionej historii magicznych krain i czarnoksiężnika Geda zwanego Krogulcem.

Autorka, jak sama wielokrotnie podkreśla, potrzebowała sześciu książek i trzydziestu lat życia na ukazanie miłośnikom fantasy rozmachu Ziemiomorza. Dzięki temu mamy teraz okazję zapoznać się z jednym z najlepszych cykli, jakie kiedykolwiek powstały w tym klimacie, zaś za pośrednictwem wydawnictwa Prószyński i S-ka możemy to zrobić, posiadając zaledwie jedno opasłe tomiszcze, które zawiera wszystkie pięć części cyklu, czy też wspomniane opowiadania. Najnowsze wydanie składa się z prawie dziewięciuset pięćdziesięciu stron, a oprawione jest w twardą, klimatyczną okładkę z ilustracją słynnego Dark Crayona. Zarówno więc jego wygląd, jak i cena, która nie jest zaporowa jak na tak obszerną lekturę (69,90 w detalu), z pewnością zachęcają do zakupu – i to nie tylko fanów prozy Ursuli Le Guin, ale i miłośników fantasy.

Ziemiomorze to przepełnione magią krainy i wyspy, gdzie spotkać można stworzenia nie z tego świata, a także ludzi parającym się czarodziejstwem. W takim miejscu przychodzi żyć Duny’emu – chłopcu, który w bardzo młodym wieku zaczął przejawiać magiczne zdolności. Jako że w świecie wykreowanym przez autorkę magia jest czymś na porządku dziennym, ten uzdolniony młodzieniec nie musi obawiać się wykluczenia ze społeczności, ponieważ magowie darzeni są właściwym sobie szacunkiem. Dzięki temu Duny bardzo szybko trafia na nauki – najpierw do swojej ciotki, a potem do Ogiona Milczącego – i zyskawszy dorosłe imię Ged oraz przydomek Krogulec, rozpoczyna swoją przygodę z magią. Finalnie trafia na wyspę Roke, aby po latach nauki stać się Arcymagiem. Poszczególne książki przedstawiają jego niezwykłe, momentami barwne i wesołe bądź mroczne i niebezpieczne, przygody.

W świecie Ziemiomorza najistotniejsza jest równowaga sił. Dobro i Zło muszą się równoważyć i dbać o porządek rzeczy. Niestety, z czasem wszystko zaczyna się chwiać, a magia, która do tej pory służyła słusznym celom, coraz częściej wykorzystywana jest do nikczemnych spraw, za którymi stoją siły ciemności. Ged musi stanąć do walki, aby przywrócić równowagę mocy i ocalić Ziemiomorze od totalnego zniszczenia.

Cykl Ziemiomorze autorstwa Ursuli Le Guin zachwyca bogactwem opisów, plastycznym czy wręcz obrazotwórczym językiem, mnogością wątków, pełną dynamizmu akcją, wyrazistymi postaciami oraz filozoficzną podkładką. Autorka, która od zawsze zafascynowana była gałęzią nauki społecznej – antropologią kulturową, nie kryła swojego zamiłowania do tej dyscypliny i w swoich dziełach wielokrotnie wykorzystywała jej podwaliny, aby wykreować możliwie jak najwierniejszy swojej wizji obraz społeczeństwa. Pisarka nie stroniła również od możliwości przekazywania swoich czytelnikom uniwersalnych prawd, które mogą odnosić się również do realnego świata. Tym samym z pozoru niewinna seria należąca do klasyki fantasy, okazała się posiadać swoiste drugie dno, czy też głębię, upodabniając się do tolkienowskich wyobrażeń o świecie i rządzących nim prawach.

Ursula Le Guin stworzyła dzieło totalne, któremu trudno cokolwiek zarzucić. Z pewnością nie jest to banalna historyjka, którą da się przełknąć w dwa wieczory, po czym przejść z tym do porządku dziennego. Jak sama wspomniała w wywiadzie dla Wysokich Obcasów, jej cykl to w istocie opowieść o dojrzewaniu do zrozumienia, iż wraz z zyskiwaniem większej władzy oraz wpływów, zwiększa się również odpowiedzialność. Niech te mądre słowa towarzyszą fanom jej twórczości oraz chętnym na przygodę w Ziemiomorze – bo w to, czy warto sięgnąć po ten cykl, mam nadzieję, nikt już z Was nie wątpi.

Ocena:
Recenzja powstała na potrzeby portalu Upadli.pl.

7 komentarzy:

 1. Mega pozytywna recenzja :D Aż chyba będę musiała po nią sięgnąć, chociaż jakoś nigdy specjalnie o tej autorce nie słyszałam...

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka jest świetna.. tzn książki, bo trzeba powiedzieć, że to wydanie jest pierwszym wydaniem całego cyklu w kupie.. ja w sumie chyba nie przeczytałem całości.. bo jakiś czas temu trzy-cztery tomy przeczytałem.. choć tomy to nie najlepsze określenie bo każda część nie jest tak obszerna jak choćby powieści Tolkiena.. ale ogólnie z pewnością jest to tak jak piszesz coś wartego przeczytania... klasyka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczne jest to nowe wydanie, potężna cegiełka, którą chciałabym postawić na swojej półce, ale nie zrobię tego - mam starsze wydanie, które darzę niemałym sentymentem.
  Fajnie, że Prószyński i s-ka daje szansę większej ilości czytelników dotarcia do magii cyklu. Zdecydowanie warta przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o autorce, ani o tej książce. Aż taką miłośniczką fantasy nie jestem, ale może kiedyś ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam całą serię w starym wydaniu i to już dość dawno temu. Jednak jedno jest pewne, uwielbiam ją do dzisiaj :P

  OdpowiedzUsuń
 6. czytałem "Czarnoksiężnika z Archipelagu" i nie zachwycił mnie, choć mam przeświadczenie, że poświęciłem mu za mało uwagi. Gdy zobaczyłem to wydanie... twardo liczę pieniądze i chcę się na to piękne wydanie zdecydować.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy nie słyszałem o autorce a ni o książce ale kiedy siostracioteczna powiedziała że mi kupi na urodziny ,,ziemiomorze'' i powiedziała że mogę przeczytać recenzje i czytam jest super jak i książka i recenzja a za 2 tygodnie mam urodziny ja chcę dziś urodziny :P

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinię i zapraszam ponownie!