STRONA GŁÓWNA      PRZECZYTANE      O MNIE       PARTNERZY       KONTAKT/WSPÓŁPRACA             Facebook Instagram  Ask.Fm  Lubimy czytać

10 lutego 2014

"Notatki z podróży" - Angelina Jolie
Tytuł: Notatki z podróży
Autor: Angelina Jolie
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 270
Działalność charytatywna to ważna część życia każdej gwiazdy. Dla jednych jest to naturalne, bo posiadając grube miliony na koncie można żyć w luksusie i jeszcze pomagać potrzebującym, zaś dla drugich to sprytny sposób na ocieplenie wizerunku. Nieważne jakimi pobudkami kieruje się obdarowujący, gdyż liczy się to, że ktoś inny może na tym zyskać, jednak zdecydowanie milej robi się na sercu, gdy udzielająca się dobroczynnie osoba robi to bezinteresownie. Do grona takich ludzi należy Angelina Jolie.

Miała 25 lat, kiedy wyjechała do Kambodży, by kręcić film o przygodach Lary Croft. Wróciła z pełnym bagażem doświadczeń i mocnym postanowieniem niesienia pomocy humanitarnej w regionach, w których bieda i nędza są na porządku dziennym. Jak postanowiła, tak zrobiła i dziś znajduje się w ścisłej czołówce hollywoodzkich gwiazd udzielających się charytatywnie. Na chwilę obecną wychowuje trójkę adoptowanych dzieci z biedniejszych krajów, hojnie wspiera fundacje i organizacje charytatywne, a sama nieustannie agituje wśród polityków, by zadbali o pokrzywdzonych, a także występuje z ramienia ONZ i UNICEF-u. Naprawdę mało kto może się pochwalić równie intensywną i bezinteresowną działalnością dobroczynną.

Notatki z podróży to bardzo osobisty dziennik Jolie, w którym aktorka opisuje wrażenia z pierwszych misji pokojowych ze swoim udziałem. Są to zapiski naznaczone emocjami, przez co wydają się nieco chaotycznie przedstawione. Dla mnie akurat nie było to żadną przeszkodą do cieszenia się z tekstu, ale lojalnie uprzedzam, że można się troszkę pogubić w lekturze książki. W żaden sposób nie umniejsza to jednak jej wartości. Można się z niej wiele dowiedzieć i przede wszystkim spojrzeń na problem biedy i uchodźstwa z perspektywy osoby, która tak jak my niezbyt się odnajdywała w tej smutnej rzeczywistości. Trzeba bowiem zapamiętać, że są to wspomnienia z pierwszych lat działalności charytatywnej aktorki - od tego czasu minęło już jakieś dziesięć lat i przyjemnie jest widzieć jak bardzo pogłębiła się jej wiedza w tym zakresie.

Dzienniki Angeliny Jolie napisane są bardzo prostym językiem, przy czym jawią mi się jako dość szerokie kompendium wiedzy o problemach krajów rozwijających się związanych z biedą i - szczególnie - uchodźstwem. Gwiazda na początku swojej działalności charytatywnej całkiem obszernie opisywała takie organizacje jak UNHCR oraz UNICEF. Chwaliła ludzi, którzy w nich pracują. Najczęściej jednak opisywała swoje osobiste przemyślenia, z których na pierwszy plan wysuwały się jej emocje, współczucie i empatia. Niejednokrotnie miewała wyrzuty sumienia, widząc u bohaterów swojej książki brak czystej wody i toalet, jednocześnie wiedząc, że sama nigdy nie miała takich problemów. Dla aktorki była to solidna lekcja życia i po dziś dzień widać, że wyciągnęła z niej właściwe wnioski.

Notatki z podróży urzekły mnie swoją prostotą i kryjącą się w nich emocjonalną podróżą, która raz na zawsze zmieniła życie Angeliny Jolie. Jest to pozycja niezwykle wartościowa, poruszająca niebanalny temat i pozwalająca spojrzeć na znaną hollywoodzką autorkę z innej strony. Szczerze podziwiam autorkę tej książki za wytrwałość w tym, co robi, a także hojność, wyróżniającą się na tle dobroczynności innych gwiazd kina, telewizji, czy muzyki. Polecam Wam lekturę Notatek z podróży, ponieważ czyta się je szybko, dzięki czemu lektura nie zajmuje wiele czasu, a mimo to daje do myślenia i uwrażliwia na problemy tzw. Trzeciego Świata.

Ocena:


3 komentarze:

 1. Tematyka średnio mnie interesuje, ale uwielbiam Angie, więc pewnie jak będę miała okazję to przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się fajne!
  Pozdrawiam,
  B.

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat Trzeciego Świata bardzo mnie interesuje, więc niewykluczone, że przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinię i zapraszam ponownie!