STRONA GŁÓWNA      PRZECZYTANE      O MNIE       PARTNERZY       KONTAKT/WSPÓŁPRACA             Facebook Instagram  Ask.Fm  Lubimy czytać

6 marca 2014

"Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera" - George R.R. MartinTytuł: Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera
Autor: George R.R. Martin
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 160

Gdy serial wyprodukowany przez stację HBO na podstawie Gry o tron odniósł wielki sukces komercyjny, kwestią czasu było pojawienie się na rynku dziesiątek gadżetów nawiązujących do serii. Już nie tylko Pieśń Lodu i Ognia zachwycała fanów na całym świecie - teraz mogli oni do kompletu książek dokupić sobie DVD z serialem, koszulki, figurki i masę innych bibelotów cieszących oko. Ruszył się również rynek wydawniczy: w Polsce mamy już dwa wydania cyklu Martina, książkę kucharską, komiks, a teraz także i zbiór cytatów jednej z najwyrazistszych postaci. Mowa o Aforyzmach i mądrościach Tyriona Lannistera.

Książka wydana nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka zdecydowanie nie grzeszy objętością, ale za to treściowo reprezentuje osobowość i światopogląd postaci, którą darzę ogromną sympatią. Tyrion jest chyba ostatnim Lannisterem, który rozumie znaczenie słowa honor i z tego prostego względu już przy lekturze sagi bardzo go polubiłam. Za to aktor Peter Dinklage odgrywający rolę sympatycznego karła w serialu stacji HBO sprawił, że jeszcze bardziej się do niego przywiązałam. Dlatego też posiadanie na własność pozycji skupiającej wszystkie mądrości Tyriona było dla mnie rzeczą oczywistą. Często do niej powracam, bo osobowość, charakter i cięty język tego bohatera zdecydowanie mi odpowiadają. Nie wszystkie teksty są według mnie warte uwiecznienia, ale większość owszem. A już zwłaszcza w takim estetycznym wydaniu.

Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera wydano w solidnej, twardej oprawie. W środku znajdują się liczne ilustracje autorstwa Jonty'ego Clarka, który zaprojektował również okładkę nawiązującą do najsłynniejszego dzieła sztuki pędzla Michała Anioła. Ilustracje są trafne i przewrotne - wywołują uśmiech na twarzy odbiorcy. Całość podzielono na kilkanaście rozdziałów tematycznych. Niesamowite, że jedna postać potrafiła odnieść się do tylu rzeczy w swoich dialogach. Tak czy inaczej uważam, że to kompendium stanowi bardzo ciekawy i oryginalny dodatek do serii, którą pokochałam za realizm i mnogość interesujących wątków.

Nie da się ukryć, że tego typu publikacje powstają tylko dlatego, że nawiązują do czegoś dużo sławniejszego od nich samych i głównie po to, by zarobić. Pamiętam o tym, ale nie ma to dla mnie większego znaczenia, podobnie jak nie jest to istotne dla osób, które uważają się za fanów twórczości George'a Martina. Jedyne, nad czym ubolewam, to fakt, że póki co istnieje tylko ten jeden zbiór cytatów, podczas gdy warto byłoby zebrać w całość mądrości wielu innych bohaterów Pieśni Lodu i Ognia, takich jak Ned Stark oraz Daenerys Targaryen. Pod każdym innym względem książkę uważam za udaną i polecam ją wszystkim zainteresowanym. Warto mieć coś takiego na półce!

Ocena:6 komentarzy:

 1. Dla miłośników "Gry o tron" (czyli dla mnie) to prawdziwa gratka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Posiadam pierwszy tom i pierwszą część powieści ilustrowanej a to nie są tanie rzeczy :) Z chęcią bym dostała też tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jest to książka która się czyta by poznać kunszt autora czy rozgryźć fabułę. Ale jako fanka Martina i miłośniczka Tyriona zaglądałabym do niej pewnie parę razy dziennie aż nauczyłabym sięwszystkiego na pamięć :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że raczej nie będzie kolejnej tego typu książeczki, bo chyba żadna inna postać ani nie ma na swoim koncie tylu wypowiedzianych mądrości, ani też nie posiada tylu fanów..

  Na pewno zaopatrzę się w tę pozycję - wydawca utrzymał format taki jak w nowym wydaniu całej sagi, więc będzie się też ładnie prezentować na półce. No i cena dość przystępna. ;>

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako fanka Tyriona muszę mieć te książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zwróciłam na ta pozycję kiedyś uwagę w empiku i chętnie bym ja nabyła :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinię i zapraszam ponownie!