STRONA GŁÓWNA      PRZECZYTANE      O MNIE       PARTNERZY       KONTAKT/WSPÓŁPRACA             Facebook Instagram  Ask.Fm  Lubimy czytać

3 listopada 2015

"Wszystko da się naprawić" - Zbigniew Lew-Starowicz [+ KOD ZNIŻKOWY!]


Żyjemy w świecie, w którym związek dwojga ludzi znaczy coraz mniej. Jesteśmy zapatrzeni w samych siebie, a co za tym idzie - ignorujemy potrzeby drugiego człowieka. Szybko łączymy się w pary i jeszcze szybciej rozstajemy. Nie zaprzątamy sobie głowy próbą naprawienia tego, co kiedyś nazywaliśmy miłością, podczas gdy słynny polski seksuolog, Zbigniew Lew-Starowicz, przekonuje, że niektóre związki warto ratować. Opowiada o tym w swoim najnowszym poradniku zatytułowanym Wszystko da się naprawić. Moje wrażenia z lektury opisuję poniżej.

Niewielu z nas miało styczność z autorem tego poradnika, lecz prawie wszyscy kiedyś o nim słyszeliśmy: w radiu, telewizji, internecie. Zbigniew Lew-Starowicz to prawdziwy profesjonalista i jeden z najlepszych seksuologów w kraju. Zawodowo zajmuje się tym, o czym opowiada jego nowa książka, a więc naprawianiem związków. Trzeba przyznać, że chyba dobrze mu to wychodzi, skoro wydał tyle książek i stał się autorytetem w tej dziedzinie.

Wszystko da się naprawić ma formę wywiadu, a w rolę osoby przepytującej wcieliła się Krystyna Romanowska. W rozmowie z nią profesor opowiada o najważniejszych fundamentach, na których powinien opierać się każdy udany związek. Wielokrotnie podkreśla wagę czynników takich jak: rozmowa, umiejętność słuchania, wzajemny szacunek oraz zdrowa kłótnia. Uświadamia, że wszelkie problemy biorą się właśnie z tego, że zapominamy o tych elementach, ponieważ wydają nam się błahe i nieistotne, podczas gdy to od nich wszystko zależy. Zbigniew Lew-Starowicz przekonuje, że jeśli raz na jakiś czas spojrzymy dalej niż na własny czubek nosa i zainteresujemy się tym, co potrzebuje  druga strona, nasz związek ulegnie naprawie. Potrzeba będzie dużo czasu, by to osiągnąć, ale przy dobrych chęciach będzie to możliwe. To tylko jedna z wielu cennych rad, które znalazłam w najnowszym dziele profesora. Warto zapoznać się ze wszystkimi, aby zacząć prawidłowo dbać o swój związek.

Z pewnością nie należy traktować tej publikacji jak wyroczni. Warto, a nawet trzeba wziąć na nią poprawkę i z jej pomocą przyjrzeć się swojemu związkowi, wybierając te rady, które faktycznie nam się przydadzą, a nie biorąc je wszystkie jak leci bez dłuższego zastanowienia. Jako że język poradnika jest prosty i zbliżony do potocznego, ze zrozumieniem przesłania Lwa-Starowicza nikt nie powinien mieć problemu. Jedno jest pewne: wszystko, o czym wspomina w wywiadzie, ma odzwierciedlenie w doświadczeniu, które nabył, prowadząc wieloletnią praktykę.

Ten poradnik to istna skarbnica wiedzy, lecz posiada jedną wadę. Każdy rozdział poprzedzony jest fragmentem innych dzieł Zbigniewa Lwa-Starowicza. I w sumie nie byłoby w tym nic dziwnego, bo treści i tak wzajemnie się uzupełniają, jednak przeznaczono na to zbyt wiele miejsca, które autor mógłby przeznaczyć na dłuższy wywód o tym, co najważniejsze. Nie wiem czy było to niezbędne do podjęcia dyskusji z Romanowską, czy po prostu trzeba było czymś zapełnić puste strony, żeby wyszła z tego książka o normalnej objętości - nie wnikam, jednak pragnę zasygnalizować, że coś takiego ma miejsce i mnie osobiście irytuje, bo sprawia wrażenie zapychaczy.

Czy Wszystko da się naprawić to wartościowa lektura, którą warto przeczytać? Zdecydowanie tak. Dzięki temu poradnikowi można zrozumieć, że istnieje wiele istotnych czynników wpływających na to, żeby nasz związek był trwały i oparty na solidnych fundamentach. Najnowsze dzieło Zbigniewa Lwa-Starowicza czyta się tak szybko, że wystarczy poświęcić mu tylko jeden dzień, by wyciągnąć ciekawe wnioski. Polecam!

Wszystko da się naprawić, Zbigniew Lew-Starowicz, Czerwone i Czarne 2015, s. 272.

Za udostępnienie e-booka do recenzji dziękuję Virtualo.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinię i zapraszam ponownie!