STRONA GŁÓWNA      PRZECZYTANE      O MNIE       PARTNERZY       KONTAKT/WSPÓŁPRACA             Facebook Instagram  Ask.Fm  Lubimy czytać

19 kwietnia 2016

"Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?" - Marek Rybarczyk


Elżbieta II jest pod każdym względem fenomenalna. Została królową tylko dlatego, że jej wuj zrzekł się tronu, by poślubić swoją wieloletnią kochankę. Wyszła za księcia Filipa wskutek paskudnej intrygi tegoż samego człowieka. Swój urząd traktuje jako święty obowiązek, od którego nie ma ucieczki aż do śmierci. W 2016 roku świętuje swoje dziewięćdziesiąte urodziny! Przegoniła królową Wiktorię - jest najdłużej panującym władcą Wielkiej Brytanii. Wymieniać mogłabym bez końca, ale lepiej będzie, jeśli sięgniecie po najnowszą książkę napisaną przez Marka Rybarczyka. Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?, bo to o tej pozycji mowa, to godna uwagi biografia, która powstała po to, aby odrzeć urząd Elżbiety II z prawie wszystkich tajemnic. Zapraszam do lektury jej recenzji!

Markowi Rybarczykowi z pewnością nie można odmówić wiedzy na temat Zjednoczonego Królestwa i monarchii brytyjskiej. Wiem, że umie o nich pisać jak żaden inny Polak, bo czytałam Tajemnice Windsorów, które stworzył na krótko przed narodzinami pierwszego dziecka księcia Williama i księżnej Kate. Ale czy jego najnowsza książka o najsłynniejszej członkini rodu Windsorów również przypadła mi do gustu? Cóż, pomimo kilku wad owszem. Spodobała mi się, ale ja łykam wszystko, co ma związek z monarchią brytyjską, więc nie jestem zbyt obiektywna. Niemniej jednak biografia ta stanowi cenne źródło informacji, a to niewątpliwie jest jej największy atut.

Elżbieta II. O czym nie mówi królowa? to przekrój przez całe życie królowej, począwszy od sielskiego dzieciństwa spędzonego w złotej klatce arystokracji, poprzez pierwsze lata panowania z niewiernym mężem u boku i czasy, w których darła koty z księżną Dianą, a na współczesnych latach skończywszy. W moim odczuciu poszczególne fakty podawane były w sposób chaotyczny. Rybarczyk przeskakiwał z wątku na wątek, przez co czasami gubiłam się w jego wywodzie i musiałam wracać kilka stron wstecz, aby zrozumieć, o co mu chodzi. Autor dużo tekstu poświęcił księciu Filipowi, księżniczce Małgorzacie i księżnej Dianie. Pisał o nich przez pryzmat królowej, ukazywał ich relacje, przedstawiał życie królowej na różnych etapach jej panowania, odkrywał kolejne tajemnice - te znane i mniej znane. Najciekawszy jednak był rozdział poświęcony przemyśleniom autora na temat tego, co stanie się z monarchią brytyjską po śmierci Elżbiety II, która nie jest przecież nieśmiertelna i jej czas wkrótce się skończy. Rybarczyk przedstawia wiarygodny scenariusz: zmierzch monarchii poprzedzony kilkuletnimi rządami dziwaka Karola i panowaniem ulubieńca Wielkiej Brytanii - Williama. Nie trzeba się z nim zgadzać, ale warto poznać jego stanowisko, tym bardziej, że poparte jest bogatą dokumentacją i szerokimi badaniami.

Trochę tylko przeszkadzał mi fakt, że autor postanowił pokazywać królową głównie w negatywnym świetle. Jak każdy człowiek, także i Elżbieta II posiada swoje dziwactwa i cechy charakteru, z których niekoniecznie może być dumna, lecz w przypadku monarchini, właściwie ostatniej tak znaczącej na arenie międzynarodowej, wszystko to jest wyolbrzymiane i niekiedy podnoszone do rangi problemu. Rybarczyk w swojej biografii ukazał Elżbietę jako kobietę zdziwaczałą, upartą, złośliwą i zafiksowaną na punkcie piesków corgi i wyścigów konnych. Rzadko kiedy wspominał zaś o tym, że jest też dystyngowaną damą, w stu procentach zainteresowaną krajem, którym rządzi i traktującą swój urząd z należytą powagą i szacunkiem. Być może chciał autor ukazać królową z bardziej ludzkiej strony, lecz jednocześnie odmawiając jej ciepłych słów, nieco stracił w moich oczach.

Tak czy inaczej, biografia Elżbieta II. O czym nie mówi królowa? jest pozycją obowiązkową dla wszystkich osób, które tak jak ja kochają monarchię brytyjską i stale wzbogacają swoją wiedzę na jej temat. Nie jest to może dzieło idealne, ale bez wątpienia ciekawe, bo jak sam podtytuł wskazuje, mowa w nim głównie o tym, co nie do końca przedstawia Elżbietę II w pozytywnym świetle. Niektóre fakty były mi znane, inne były dla mnie zaskoczeniem, muszę więc przyznać, że czas poświęcony lekturze tej książki nie należał do straconych. Podsumowując, polecam Wam najnowszą pozycję Marka Rybarczyka i mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu.

Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?, Marek Rybarczyk, Znak 2016, s. 320.

3 komentarze:

 1. Co prawda ja za sagami rodów, ani biografiami monarchów nie przepadam, czy może raczej nie czytam ich zbyt często. Może się skuszę, a jeśli będę miała coś wybrać, zwrócę się do Ciebie :)

  http://ksiegoteka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo tego, że autor przedstawial królowa w negatywnym świetle, chętnie przeczytam. Biografia 90 letniej królowej jest z pewnością warta przeczytania.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawie zapowiada się ta książka. Brytyjska królowa to osoba owiana pewną tajemnicą, więc chętnie sięgam po wszystkie publikacje tego rodzaju.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinię i zapraszam ponownie!